Oświetlenie domku angielskiego bez dostępu do prądu – możliwe rozwiązania

Nie zawsze małe domki angielskie czy holenderskie musza mieć dostęp do prądu. To najczęściej problem samej nieruchomości, na której jest ustawiony. Albo w pobliżu nie ma sieci elektrycznej, albo koszt wykonania przyłącza jest stosunkowo duży, a domek pełni tylko funkcję rekreacyjną od casu do czasu. Jak w takim razie niewielkim nakładem wykonać jego oświetlenie wewnętrzne lub zewnętrzne? Mamy na to proste rozwiązanie!

Lampy mobilne – bezprzewodowe na baterię i akumulator

W ostatnich dwóch latach bardzo popularnym typem oświetlenia są lampy mobilne (przenośne). Ich oferta jest bardzo szeroka. Niegdyś do dyspozycji mieliśmy lampy naftowe, lampiony i latarki na baterię. Dziś dzięki dobrym akumulatorom litowo-jonowym, oświetlenie nabiera nowej jakości.

Czym są zewnętrzne lampy mobilne i dlaczego są świetnym rozwiązaniem do domków angielskich i holenderskich?

Posiadają duże akumulatory, które ładowane są za pomocą portu USB. Wyposażone w energooszczędne diody LED, z powodzeniem oświetlą niewielkie pomieszczenia. Dodatkowo mają wbudowane regulatory natężenia światła lub specjalne ściemniacze, dzięki czemu dostosujesz ilość światła do konkretnych potrzeb. Mogą być ładowane nawet z powerbanka lub innych magazynów energii. Niewielka cena i wielkość sprawiają, że to częsty wybór bushcraftowców na różnego rodzaju wycieczki i biwaki.

Wady lamp mobilnych

Jak długo się ładują i jak długa świecą?

Czas ładowania oraz czas świecenia różni się w zależności od modelu lampy, pojemności baterii lub akumulatora oraz wykorzystywanej technologii oświetleniowej. Czas wynosi od kilku godzin do kilkunastu godzin. Lampy ładowane za pomocą USB zazwyczaj ładowane są szybciej – nawet 8godzin.

Czas świecenia zależy od pojemność wbudowanej baterii i mocy lampy, ale jest to najczęściej 8-16 godzin na jednym ładowaniu. Producenci zwykle podają szacunkowe czasy ładowania i czasu świecenia na podstawie testów laboratoryjnych. W rzeczywistości mogą być inne w zależności od warunków użytkowania, takich jak temperatura otoczenia czy intensywność użytkowania lampy (włączania, wyłączania). Jedna z najlepszych oferuje firma Nordlux – dystrybutorem w Polsce jest sklep Ardant (https://ardant.pl/). W szczególności polecane są produkty Sponge oraz Kettle. To lampy wybierane również do przydomowych tarasów i ogrodów. Można je prosto podwiesić przy suficie lub postawić na stole.

Oświetlenie zewnętrzne domku bez prądu – lampy solarne

Domki angielskie, często znajdują się na malowniczych obszarach wiejskich, z dala od zgiełku miasta. Jednakże, wiele z nich nie posiada dostępu do tradycyjnego źródła energii elektrycznej. Pomimo łatwo można oświetlić zewnętrzną przestrzeń wykorzystując różne typy oświetlenia solarnego:

  • Słupki solarne LED na ścieżkach – dzięki nim uzyskasz urokliwy efekt, gdy tylko pojawi się słoneczny dzień. To najczęściej lampy o mocy 1-3W, które po pełnym naładowaniu mogą świecić nawet do 18 godzin. Mogą być wyposażone w czujniki ruchu, które włączą lampy tylko wtedy, gdy ktoś się do niej zbliży.
  • Kinkiety solarne – to niewielkie lampy ścienne, które mogą mieć solar podłączany na przewodzie o długości 5m. Kinkiet może być zamontowany nawet pod dachem, a panel solarny wyprowadzony na dach.
  • Naświetlacze LED – podobnie jak w przypadku kinkietów, przy czym lampy te są przeznaczone do oświetlenia wejść. Dają więcej światła, ale służą jako oświetlenie „czasowe”. Przy oświetleniu ciągłym ich baterie wytrzymują znaczniej krócej.

Tutaj również dobre produkty zapewnia firma Nordlux, której lampy przystosowane są do użytku zewnętrznego. Szczelna i hermetyczna obudowa pozwala korzystać z oświetlenia nawet w ziemie.

Wady lamp mobilnych i solarnych

Nie obejdzie się jednak bez wad, które należy mieć na uwadze, ale które można minimalizować poprzez odpowiedni wybór marki jak i parametrów technicznych lampy (moc, pojemność akumulatora, materiały wykonania, obudowa).

  • Ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu, czyli konieczność regularnego ładowania. Może być to uciążliwe, zwłaszcza w przypadku częstego użytkowania.
  • Ograniczona moc i intensywność światła – mała ilość światła w porównaniu do tradycyjnych lamp zasilanych z sieci elektrycznej.
  • Spadek wydajności baterii z upływem lat – wydajność spada wraz z kolejnymi cyklami ładowani i rozładowania.
  • Spadek wydajności solara – podobnie jak wyżej, wszystkie elementy tracą na wydajności z biegiem czasu.

Chciałoby się napisać, że kolejną wadą jest cena, ale nie jest to prawdą. Najprostszą lampę biwakową kupić można już za 130 zł. W porównaniu do lamp na wymienialne baterie, oszczędności przychodzą również w trakcie użytkowania.

Jeśli spodobały Ci się możliwe rozwiązania na oświetlenie domku angielskiego lub holenderskiego, zapraszamy do sklepu Ardant! W razie potrzeby skorzystaj z porady w dziale obsługi klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Press ESC to close