Jak urządzić kawalerkę w przytulnym stylu?

Kawalerki to częsty wybór wielu osób. Decydującym czynnikiem jest często kwestia finansowa: mniejsze mieszkanie ma niższą cenę. Jakkolwiek część ludzi zwykle preferuje większe przestrzenie, to warto wiedzieć, że aranżacje kawalerek są zazwyczaj łatwiejsze, a efekt jest bardzo satysfakcjonujący. Jak urządzić małe mieszkanie 30 m², aby uzyskać przytulną atmosferę oraz harmonijny styl? Sprawdźmy!

Ile metrów mają typowe kawalerki?

Każda kawalerka jest nieco inna: zarówno od strony metrażu, jak i rozmieszczenia pomieszczeń. Te czynniki wpływają natomiast na sposób aranżacji mieszkania. W starszym budownictwie zdarzają się kawalerki mniejsze (do 20 metrów kwadratowych), natomiast z drugiej strony można spotkać również przestronne kawalerki typu studio (powyżej 35 metrów kwadratowych). 

Jak jednak pokazuje doświadczenie, typowa wielkość kawalerki wynosi zwykle od 25 do 30 metrów kwadratowych. Tę właśnie powierzchnię przyjmijmy na potrzeby tego artykułu, w którym pokazujemy przykładowe aranżacje, inspiracje oraz aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Jak urządzić małe mieszkanie 30m²? Najważniejsze wskazówki!

Chcesz urządzić kawalerkę w taki sposób, abyś zawsze z przyjemnością do niej wracał po pracy? Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami, które pomogą Ci zaaranżować przestrzeń w małym mieszkaniu: ergonomicznie, wygodnie i przytulnie.

Wybierz właściwą kolorystykę nie tylko ścian, ale również mebli

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, zatem taki wybór może premiować aranżację kawalerki w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Jeśli zależy Ci na takim efekcie, postaw na biel, beż i stonowane barwy mebli. Mały regał w odcieniu jasnego drewna albo mała sofa w szarym kolorze, będą zatem strzałem w dziesiątkę! Ciekawym uzupełnieniem mogą być natomiast wyraziste dodatki (np. poduszki w miodowym kolorze).

Postaw na dobre oświetlenie, które rozświetli przestrzeń.

Podobnie jak jasna kolorystyka, tak również dobre oświetlenie potrafi optycznie powiększyć przestrzeń. Kluczowe znaczenie ma nie tylko barwa oświetlenia, ale również sposób jego rozmieszczenia. Zdecydowanie zrezygnuj z dużych, wiszących żyrandoli, które zabierają i zmniejszają przestrzeń. Zamiast tego postaw na zgrabne lampy sufitowe albo kinkiety. Jeśli natomiast lubisz lampy stojące, wówczas wybierz mniejsze modele, które ustawisz na małym stoliku kawowym albo kuchennym stole.

Zorganizuj przestrzeń i zrób miejsce na przechowywanie domowych sprzętów

W urządzaniu małych mieszkań kluczowe znaczenie mają ergonomiczne rozwiązania (np. zrezygnuj z wanny na rzecz prysznica). Bardzo ważne jest idealne połączenie poszczególnych elementów wystroju wnętrza. Tym samym przydatna może być dodatkowa półka w łazience albo szafka nad pralką, która będzie częścią jej zabudowy. Mała sofa natomiast może służyć do przechowywania pościeli i koców. Ponadto wydziel w szafie specjalną przestrzeń na takie sprzęty, jak: deska do prasowania, odkurzacz i suszarka na pranie. 

Wydziel strefy w kawalerce

Tego typu mieszkania składają się zwykle z łazienki i jednego pomieszczenia, które pełni jednocześnie rolę kuchni, jadalni, sypialni i salonu. Dla dobra zdrowia psychicznego i samopoczucia bardzo ważne jest, abyś wydzielił strefy, które zwiększą Twój komfort życia w kawalerce.

Mały stół i zgrabne krzesła mogą wydzielać strefę kuchenną oraz jadalnię. Salon i pokój dzienny może być natomiast wyposażony w małą sofę do spania, telewizor, regał na książki i dekoracje, a także – jeśli pozwoli na to przestrzeń – fotel wypoczynkowy. Świetnym rozwiązaniem na wydzielenie stref w kawalerce jest zastosowanie kwiatów doniczkowych. Ustawione na regale albo blacie, mogą skutecznie odgradzać strefę kuchenną od strefy dziennej.

Pomysły na aranżację kawalerki – prosto i minimalistycznie

Znając już najważniejsze zasady aranżowania małych mieszkań, możesz przejść do kwestii estetycznych. Urządzanie kawalerki według określonego stylu, nie różni się od aranżowania większych mieszkań, zakładając, że pamiętasz o wcześniejszych wskazówkach. 

Ogromne znaczenie w urządzaniu małego mieszkania, ma jego rozkład. Jeśli bowiem masz możliwość wydzielenia strefy sypialnianej, wówczas możesz rozważyć zakup łóżka. Jeśli natomiast nie masz takiej opcji, wówczas postaw na małą sofą z funkcją spania.

Zgodnie z wcześniej przytoczonymi zasadami, polecamy wybierać jasną estetykę wnętrza, urządzoną w minimalistyczny sposób. W ten sposób idealnym wyborem będzie styl skandynawski, w którym królują: jasne odcienie drewna, naturalne materiały, rośliny doniczkowe oraz dużo przestrzeni. W tego typu wnętrzach rewelacyjnie prezentują się zgrabne krzesła z drewna oraz mały stół z białym blatem do kuchni.

Oczywiście, to nie oznacza, że musisz rezygnować z innych kolorów. Połączenie białych frontów szafek kuchennych i ciemnobrązowych blatów, prezentuje się stylowo i gustownie. Podobnie jak mały stolik kawowy, który może mieć ciemniejszą podstawę, ale szklany blat. Co więcej, znakomitymi dodatkami mogą być koce i poduszki w pastelowych kolorach albo ramki ze zdjęciami i obrazy na ścianie.

Harmonijne urządzenie kawalerki nie jest nudne, ale może być spójne, kreatywne i różnorodne. Bardzo ważne jest natomiast dbanie o wolną przestrzeń i niezastawianie jej zbyt wieloma meblami, dodatkami czy dekoracjami.

Jak urządzić kawalerkę? Zrób to po swojemu!

Nie zawsze możesz urządzić kawalerkę tak, jak tego pragniesz (np. gdy wynajmujesz mieszkanie i właściciel nie zgadza się na pewne modyfikacje). Niemniej nawet w takiej sytuacji wciąż masz wiele opcji na aranżację w zgodzie ze sobą (np. zakup roślin doniczkowych, ustawienie małego stolika kawowego albo wybór małej lampki na stolik kuchenny). 

Bez względu na to, jakie masz możliwość, zawsze zrób to po swojemu! W końcu to Ty będziesz mieszkał i żył w kawalerce. To również Ty będziesz do niej wracał po pracy lub nawet w niej pracował, jeśli masz home office (wtedy przyda Ci się dodatkowo małe biurko skandynawskie i wygodne krzesło). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Press ESC to close