Pompa ciepła do 50-70 m2 – do domu

Myślisz o inwestycji w dom o małej powierzchni, między 50 a 70 m2? To może być dobre rozwiązanie – i to nie tylko z myślą o ubogaceniu działki rekreacyjnej, ale o mieszkaniu na co dzień. Pojawia się jednak ważne pytanie: czy pompa ciepła to dobry wybór do takiego budynku? A jeśli tak, to jaką moc dobrać? Odpowiadamy.

Zanim spróbujemy oszacować moc pompy ciepła dla małego domu, warto się zastanowić, czy to rzeczywiście dobry wybór dla takiego budynku. Odpowiedź najczęściej brzmi: tak – zwłaszcza gdy w grę wchodzi nowo budowany obiekt o niskim zapotrzebowaniu na energię. Dlaczego to rozsądne rozwiązanie?

  • Pompy ciepła są zeroemisyjne – do pracy potrzebują jedynie ciepła z naturalnego, odnawialnego źródła (powietrza, energii gruntu lub wody) oraz prądu. To zatem rozwiązanie odpowiedzialne ekologicznie i zgodne z aktualną polityką środowiskową.
  • Pompy ciepła działają w oparciu o OZE – to odnawialne źródła energii zasilają ich pracę w ok. 70-75%. Dodatkowo można do nich dostarczyć prąd z fotowoltaiki – tak, aby maksymalnie zwiększyć swoją niezależność energetyczną.
  • Przy montażu takiego urządzenia nie ma potrzeby tworzenia komina budynku, a sama kotłownia zajmuje niewiele miejsca.
  • Instalacja najpopularniejszego typu tej instalacji jest mało inwazyjna i szybka. Wynika to z tego, jak działa powietrzna pompa ciepła. Ponieważ pobiera energię bezpośrednio „z atmosfery”, nie ma potrzeby przygotowywania wykopów pod wymienniki itp.
  • Nie ma konieczności podciągania do budynku dodatkowego medium (np. gazu – o co coraz trudniej). Nie trzeba też się obawiać o logistykę dostawy paliwa, np. węgla.
  • System pracuje „czysto” i w zautomatyzowany, wygodny sposób.

Dlatego coraz więcej osób, które inwestują w dom o małej powierzchni, decyduje się właśnie na pompę ciepła.

Jaka moc pompy ciepła jest potrzebna do ogrzania domu o powierzchni 50-70m2?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza dla budynku o omawianej powierzchni i… jakiejkolwiek innej. Dlaczego? Ponieważ wpływa na to wiele czynników, co sprawia, że obliczeń najlepiej dokonywać w odniesieniu do konkretnego budynku. Przy ich przeprowadzaniu znaczenie mają m.in.:

  • zapotrzebowanie budynku na energię cieplną (wynika ono m.in. z tego, jak dobrze zaizolowany termicznie jest dany obiekt);
  • przeznaczenie pompy ciepła – a zatem to, czy ma ona jedynie służyć do ogrzewania budynku, czy również do podgrzewu wody;
  • region Polski, w którym znajduje się budynek (a co za tym idzie – specyfika temperatur w okresie grzewczym);
  • liczba osób zamieszkujących dom.

Zasadniczo jednak, jeżeli zakłada się, że chodzi o nowszy budynek, wybudowany w technologii zgodnej z WT2021, odpowiedni będzie zazwyczaj model o mocy od 3 do 5 kW. Zanim jednak podejmie się decyzję, warto sprawdzić, czy to rzeczywiście odpowiednia wielkość dla danego budynku. Należy także zapoznać się z pozostałymi istotnymi parametrami technicznymi – np. z wskaźnikiem SCOP.

Ile prądu zużyje pompa ciepła w domu 50-70m2?

Aby obliczyć orientacyjne zużycie prądu przez pompę ciepła, potrzebne są dwa parametry. Pierwszym jest moc urządzenia, a drugim – jego współczynnik SCOP. Ma on znaczenie, ponieważ wskazuje na to, ile ciepła wyprodukuje średnio pompa w ciągu roku w stosunku do tego, jak dużo prądu pobierze.

Z jakim zużyciem elektryczności trzeba się więc liczyć? Załóżmy, że w grę wchodzi dom o powierzchni 60 m2, o dobrym poziomie izolacji termicznej. Będzie w nim zamontowana powietrzna pompa o SCOP 4,5 i mocy 3 kW (3000 W).

3000/4,5 = 667 kWh

Rocznie urządzenie zużyje ok. 667 kWh prądu. Na jaki koszt przełoży się taka stawka? Relatywnie niewielki, zwłaszcza w porównaniu do wydatków na ogrzewanie elektryczne czy np. gazowe.

Wydatki na eksploatację najlepiej oszacować wspólnie z ekspertami – tak, aby mieć pełną jasność co do szacowanej wysokości rachunków.

Zakup pompy dla małego domu? Skorzystaj z dotacji!

Budujesz dom o niewielkiej powierzchni? Czy wiesz, że możesz skorzystać z dofinansowania na zakup pompy ciepła? Jest to możliwe np. w ramach rządowego programu Moje Ciepło. Można otrzymać do 7 tys. zł na pompę powietrzną i do 21 tys. zł na pompę gruntową – dotacja pokryje do 30% kosztów kwalifikowanych lub – w przypadku dysponowania Kartą Dużej Rodziny – do 45% wydatków.

Z dofinansowaniem na zakup pompy ciepła początkowa inwestycja w ten system nie przytłoczy domowego budżetu. Natomiast w długofalowej perspektywie taki wydatek przełoży się na niskie koszty ogrzewania małego domu i wygodę obsługi systemu. Warto się więc zainteresować tym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Press ESC to close