Jak znaleźć działkę pod dom holenderski?

Domki holenderskie to coraz bardziej popularne w Polsce domy mobilne. Przystępna cena, różnorodność rozwiązań i możliwość dopasowania projektu do naszych potrzeb i możliwości sprawia, że chętnie wybieramy takie rozwiązanie. Dom mobilny pozwala nam cieszyć się spokojem z dala od miejskiego zgiełku i kontaktem z naturą. Jak znaleźć odpowiednią działkę i jakie formalności musimy zrealizować?

Co to jest domek holenderski?

Domek holenderski jest domem mobilnym, co oznacza, że nie jest on na stałe przytwierdzony do podłoża. To sprawia, że domek możemy łatwo i szybko postawić, bez konieczności realizacji uporczywych formalności oraz przeciągającej się budowy.

Konstrukcja domu mobilnego sprawia również, że możemy go przenieść w inne miejsce na działce, lub całkowicie zmienić lokalizację, w której będziemy z niego korzystać. Daje nam to dość dużą swobodę użytkowania z tego rozwiązania, chociaż najbardziej popularnym sposobem jest takie ustawienie domku holenderskiego, aby móc się z niego cieszyć przez lata.

Dom holenderski, mimo że mobilny nie jest przystosowany do samodzielnego poruszania się po drodze. Nie należy go mylić z camperem ani przyczepą campingową. Do transportu domku holenderskiego potrzebny jest ciężki sprzęt i odpowiednia laweta dostosowana do wielkości domku.

Powierzchnia zabudowy domku holenderskiego zazwyczaj nie przekracza 35 metrów kwadratowych, ale łatwo znajdziemy również projekty o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Ceny zależą od wielkości, rodzaju projektu oraz standardu wykończenia. Najprostsze domy mobilne kupimy, dysponując budżetem około 20 tys. złotych. Zaawansowane rozwiązanie wiążą się z wydatkiem nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jak wybrać działkę pod domek holenderski?

Pierwszym krokiem do znalezienia interesującej nas działki jest określenie lokalizacji. To zawsze jeden z najważniejszych czynników, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze nieruchomości.

Domki holenderskie zazwyczaj stawiamy na atrakcyjnych terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Domek mobilny zapewnia nam komfort zamieszkiwania blisko natury i relaks na cichych i spokojnych terenach.

W zależności od rodzaju domku możemy z niego korzystać tylko latem, przy  sprzyjających warunkach, ale większe i bardziej rozbudowane konstrukcje zapewnią nam komfort całorocznego użytkowania.

Najprostszą i najszybszą metodą znalezienia działki pod domek mobilny na interesującym nas terenie jest skorzystanie z internetowych serwisów z nieruchomościami – na przykład tu można zobaczyć działki na Nieruchomosci–online.pl.

Odpowiedni rodzaj działki pod dom holenderski

Domek holenderski możemy postawić zarówno na działce budowlanej, jak i na działce rekreacyjnej. Przed zakupem działki powinniśmy sprawdzić, jakie jest przeznaczenie gruntu oraz jakiego rodzaju dom będziemy mogli postawić. Potrzebnych informacji dostarczy nam Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku można wystąpić o warunki zabudowy.

Mały domek holenderski możemy też postawić na działce typu ROD (Rodzinne Ogrody Działkowe). W tym przypadku rodzaj domku będzie określać regulamin danej wspólnoty. Często jednak zabronione jest stałe zamieszkiwanie na działce ROD.

Jakie warunki powinna spełniać działka pod dom mobilny?

Eksperci zalecają, aby działka pod dom holenderski nie była mniejsza niż 500 metrów kwadratowych. Większa parcela pozwoli nam dodatkowo zagospodarować przestrzeń zgodnie z naszymi potrzebami. W takim przypadku wygospodarujemy miejsce pod taras, ogród i miejsce postojowe dla auta.

Na większych działkach możemy postawić kilka domów holenderskich, ale nie więcej niż jeden na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni.

Podobnie, jak w przypadku gruntu, na którym planujemy budowę domu w technologii tradycyjnej, działka powinna mieć regularny kształt, zbliżony do kwadratu lub prostokąta, zapewniać dostęp do drogi publicznej, która umożliwi dostarczenie domu mobilnego na jego miejsce.

Kupując domek holenderski, należy pamiętać o tym, że najczęściej przyjeżdża on do nas gotowy po montażu zrealizowanym u producenta. W związku z tym działka, na której chcemy go postawić, musi zapewnić dojazd dużych i ciężkich pojazdów.

W podobny sposób możemy wywieźć domek z działki w przypadku jego sprzedaży. W odróżnieniu od tradycyjnych budynków domek holenderski możemy sprzedać bez działki, na której wcześniej stał.

Działka powinna być też płaska lub o niewielkim nachyleniu, które umożliwi stabilne ustawienie domu i jego wypoziomowanie. Do działki powinny być też doprowadzone niezbędne media. W przypadku domów używanych sezonowo nie jest to jednak konieczne. Prąd możemy wytwarzać za pomocą agregatu lub niewielkiej instalacji fotowoltaicznej, wodę czerpać z własnego ujęcia, a ścieki odprowadzać do szamba lub przydomowej oczyszczalni.

W przypadku domków holenderskich infrastruktura w okolicy ma zazwyczaj mniejsze znaczenie, ale wszystko zależy od sposobu, w jaki chcemy z domu korzystać i okresu, w jakim będziemy w nim zamieszkiwać.

Dom holenderski możemy postawić na działce bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłoszenie tego faktu do właściwego urzędu.

Artykuł Partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Press ESC to close